شاید اگر کمی به عقب تر برگردید؛ به خاطر بیاورید که چقدر پیدا کردن راهی برای برقراری ارتباط با سایر برنامه نویسان یا استفاده از کدهای آن ها سخت بوده است. اما امروزه این موضوع دیگر یک رویا نیست؛ زیرا شما می توانید به راحتی و از طریق اینترنت، کدهای بهترین برنامه نویسان دنیا را به دست آورده و بررسی کنید. Gitlab به عنوان مجمع جهانی برنامه نویسان است که شما هم می توانید خیلی راحت در آن عضو شوید و از امکاناتش استفاده کنید. اما گیت لب Gitlab چیست و چه امکاناتی را در اختیار شما قرار می دهد؟ تا انتها با این مقاله همراه باشید تا پاسخ این سوال را به شما ارائه دهیم.

 

Gitlab چیست؟

Gitlab یک پلتفرم مدیریتی بر پایه Git است که در آن می توانید به عنوان یک تیم برنامه نویسی بر روی یک پروژه مشترک کار کنید. به این ترتیب همه می توانند تغییراتی را بر روی پروژه ایجاد کنند یا مواردی را که دیگر اعضای تیم تغییر داده اند؛ ردیابی نمایند. با استفاده از این پلتفرم می توانید تیم خود را پشتیبانی کنید، در هر مرحله مشکلات را بررسی کنید و در نهایت مستندات پروژه را برای خودتان استخراج نمایید.
گیت لب Gitlab با زبان برنامه نویسی Roby و Go کار می کند و تعداد زیادی از برندهای مشهور مانند سونی و علی بابا از آن استفاده می کنند. این پلتفرم دارای دو بخش اختصاصی به نام های SaaS و CE است. در بخش SaaS شما می توانید یک گروه خصوصی را ایجاد کرده و آن را از حالت متن باز بودن خارج کنید. اما نسخه CE مربوط به نسخه عمومی انجمن است که انعطاف پذیری بیشتری دارد و به دلیل همکاری با دیگران، سرعت انجام کار را برای شما افزایش می دهد.

تاریخچه گیت لب

اگر شما هم نمی دانید که سرچشمه Gitlab چیست و برای اولین بار در کدام کشور به وجود آمده است؛ باید بگوییم که این برنامه ریشه اوکراینی دارد و برای نخستین بار در سال ۲۰۱۱ به صورت رایگان و منبع باز ارائه شد. پس از آن در سال ۲۰۱۴ رفته رفته در جهان توسعه پیدا کرد و نهایتا در سال ۲۰۱۸، کاربران جدید، عملکردهای اضافی را به این سیستم اضافه کردند. در حال حاضر پایدارترین نسخه ای که از این پلتفرم در جهان عرضه شده است؛ نسخه منبع باز Gitlab CE 13.10.2 است که در آوریل ۲۰۲۱ به برنامه نویسان عرضه شد.

 

گیت لب چگونه کار می کند؟

تا اینجای کار درباره این صحبت کردیم که Gitlab چیست؛ اما الان به دنبال پاسخ این سوال هستیم که اساس کار این پلتفرم چیست. گیت لب دارای یک رابط کاربری بصری است که به کاربران این امکان را می دهد تا پروژه های خود را بررسی کرده و کارهای روزمره شان را انجام دهند. در این پلتفرم شما می توانید از افزونه ها یا بخش هایی برای استفاده از امکانات اضافه تر بهره بگیرید. از مهم ترین افزونه های آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • PostgreSQL برای ذخیره ابرداده های مربوط به کاربران
 • LDAP یا OAuth برای احراز هویت
 • Akismet برای کاهش هرزنامه در پروژه های عمومی و ردیابی مسائل یا ادغام پروژه با سیستم های مدیریت وظیفه مانند Trello
 • API GraphQL برای استفاده از داده های گیت لب در برنامه های دیگر

ویژگی ها و مزایای گیت لب Gitlab

 • توانایی تعریف میزبان های مختلف برای یک محیط
 • قابلیت بررسی شاخه ها و ردیابی آن ها با استفاده از سیستم مدیریت SCM
 • توانایی ایجاد یک خط خودکار برای کامپایل، آزمایش و اعتبارسنجی برنامه با استفاده از Continuous Integration
 • امکان محدود کردن دسترسی کاربران با استفاده از مجوزهای تفصیلی
 • ارائه اسناد بسیار کامل و غنی برای پروژه ها
 • قابلیت تشخیص خودکار خطاها و تست امنیتی پایگاه داده
 • قابلیت ادغام با سیستم های مدیریت تیمی
 • دارای برنامه های سطح بالا برای تجزیه و تحلیل عمیق، گزارش های کیفیت کد و ردیابی انطباق

تفاوت Github و Gitlab چیست؟

پلتفرم گیت لب شباهت بسیار زیادی به گیت هاب دارد و معمولا کاربرد یکسانی دارند؛ با این حال تفاوت هایی هم با یکدیگر دارند. در جدول زیر این دو پلتفرم را با هم مقایسه کرده ایم.

جنبه مقایسه Gitlab Github
سطح دسترسی قابلیت تعریف چندین سطح دسترسی برای کاربرانی با نقش های مختلف قابلیت تعیین سطح دسترسی در دو سطح محدود Read و Write
Continuous Integration (CI) امکان استفاده از CI رایگان اختصاصی و عدم نیاز به CI خارجی
قابلیت ادغام با ابزارهای Lenkins و Codeship
نیاز به CI خارجی
گزارش مشکلات امکان مشارکت افراد در پروژه های مختلف
دارای محیط گرافیکی جذاب Usersnap
امکان مشارکت افراد در پروژه های مختلف
دارای محیط گرافیکی جذاب Usersnap
درون ریزی و برون ریزی مستندسازی قوی
قابلیت انتقال پروژه از یا به Github
قابلیت خروجی گرفتن در قالب های مختلف
قالب های دریافت خروجی محدود نسبت به Gitlab
دارای Importer قوی برای دریافت ورودی از TFS، Subnersion یا Mercurial
امکان استفاده در ایران نیاز به تغییر IP در زمان استفاده از سرویس ها نیاز به تغییر IP در زمان استفاده از سرویس ها

جمع بندی

در این مقاله تلاش کردیم تا به این سوال پاسخ دهیم که گیت لب Gitlab چیست و چه کاربردی در دنیای امروز دارد. این پلتفرم در زمانی استفاده می شود که شما بخواهید همکاری گسترده ای را با یک تیم برنامه نویسی تجربه کنید. به این ترتیب می توانید با توجه به نقش هر فرد در گروه، میزان دسترسی او را تعیین کنید و به طور هم زمان حتی از راه دور، مشکلات پروژه مشترک خود را برطرف نمایید. تنها ایراد این پلتفرم، محدود بودن دسترسی به خدمات آن با استفاده از آی پی ایران است.