احتمالا تا به حال این مشکل برایتان پیش آمده است که به منظور سر زدن به اینستاگرام خود وارد این پلتفرم می‌شوید اما به محض این که به خودتان می‌آیید می‌بینید که ساعت‌ها است در این شبکه اجتماعی مشغول شده اید. در این مورد شما تنها نیستید، Instagram به طور دائم در تلاش است تا رابط کاربری خود را بهبود دهد. بنابراین همیشه به دنبال نشان دادن محتوایی است که با آن بیشتر درگیر هستید. با خبر بودن و درک نحوه عملکرد الگوریتم اینستاگرام در سال ۲۰۲۲ به شما کمک می‌کند تا افق دید خود را گسترش دهید و تعداد مخاطب بیشتری را جذب کنید.

از آن جایی که Instagram دائما در حال تغییر الگوریتم‌های خود است تا آن ها را کامل تر کند، تصمیم گرفتیم در این مقاله از آی وحید به طور کامل فاکتورهایی که در سال ۲۰۲۲ حائز اهمیت هستند را مورد بررسی قرار دهیم. نابراین پیشنهاد میکنیم تا انتها با ما همراه باشید.

 

الگوریتم اینستاگرام در سال ۲۰۲۲ چیست ؟

الگوریتم اینستاگرام مجموعه‌ای از دستورالعمل‌ها است که نحوه و زمان نمایش پست‌ها به کاربران را تعیین می‌کند. این Algorithm صدها عامل مانند تاریخچه جست و جوی کاربر، مکان، نوع دستگاه، ترندها، مخاطبان و … را در نظر می‌گیرد. الگوریتم‌ها اغلب تعیین می‌کنند که چه کسانی محتوای شما را ببینند و چه کسانی آن را مشاهده نکنند. با توجه به تغییرات این الگوها ممکن است تکنیک‎ هایی که در گذشته جواب می‌داد در حال حاضر پاسخگو نباشد. بنابراین استراتژی شما باید دائما در حال تغییر و مطابقت با قوانین جدید باشد.

توجه به Algorithm‌ ها در اینستاگرام بسیار حائز اهمیت است زیرا در این پلتفرم صرف پست گذاری و استفاده از هشتگ تضمین نمی‌کند که محتوای شما به مخاطب نشان داده شود. بنابراین باید دائما خود را به روز رسانی کنید و رویکرد خود را در بازاریابی این پلتفرم تغییر دهید.

الگوریتم اینستاگرام در سال ۲۰۲۲ چگونه کار می کند ؟

Algorithm اینستاگرام است که تعیین می‌کند کاربران چه پست‌ها را با چه ترتیبی ببینند. در واقع اینستا بر اساس فاکتورهای خود بهترین پست‌ها را در اولویت قرار می‌دهد، مرتبط ‌ترین آن ها را به سمت بالا سوق می‌دهد و امکان دیده شدن بیشتر برای آن‌ها فراهم می‌کند، در حالی که سایر محتواها پایین‌تر قرار می‌گیرند.

با وجود این که قوانین این پلتفرم در حال تغییر است اما ۳ فاکتور اصلی وجود دارد که این شبکه آن ها را مد نظر قرار می‌دهد :

ارتباط با کاربر

اگر کاربری با اکثر محتواهای قبلی شما تعامل داشته باشد، احتمال بیشتری دارد که محتوای آینده شما را ببیند. برای این که فالوورهای وفاداری داشته باشید بهتر است دائما از طریق محتوای جذاب و مفید با او در تعامل باشید.

در نظر گرفتن علایق کاربر

این سیگنال بر این اساس است که آیا کاربر هنگام کاوش در اینستاگرام با پست ها و حساب های مشابه تعامل دارد یا خیر. کاربرانی که با محتوای مشابه درگیر هستند، احتمال بیشتری دارد که پست های شما را ببینند.

مرتبط بودن پست

وقتی پستی را در اینستاگرام منتشر می‌کنید، الگوریتم به آن امتیاز می‌دهد که این مورد بر روی افرادی که در فید نشان می‌دهد تأثیر می‌گذارد.

همچنین ملاحظات دیگری وجود دارد که Instagram آن‌ها را به اشتراک گذاشته است و باید به آن‌ها توجه داشته باشید این موارد عبارتند از :

  • اگر کاربران حساب‌های زیادی را دنبال می‌کنند، رقابت بیشتری برای کسب رتبه برتر در فید آن‌ها خواهید داشت.
  • زمانی که مخاطب زمان زیادی را در این شبکه سپری نمی‌کند یا برنامه را اغلب باز نمی‌نماید، اگر در یکی از جایگاه‌های برتر نباشید، احتمال دیده شدن محتوای خود را کاهش می‌دهید.
  • اگر محتوای شما با دستورالعمل های انجمن مطابقت نداشته باشد، اینستاگرام آن پست را حذف خواهد کرد. اگر این اتفاق به طور مکرر رخ دهد، Instagram اکانت را به حالت تعلیق در می آورد.
  • اگر محتوایی را پست کنید که به عنوان اطلاعات نادرست برچسب گذاری شده است، اینستاگرام یک برچسب روی پست گذاشته و آن را در فید و استوری پایین می آورد. اگر چندین بار اطلاعات نادرستی را منتشر کنید، این پلتفرم ممکن است یافتن محتوای شما را بسیار سخت‌تر کند.

فید و استوری اینستاگرام

بیشتر آن چه در فید و استوری می بینید، پست های اخیر افرادی است که دنبال می کنید. سپس الگوریتم اینستاگرام در سال ۲۰۲۲ ترتیب مشاهده پست‌ها و استوری‌ها را سفارش سازی می‌کند. مهم‌ترین مواردی که مورد توجه قرار می گیرد عبارتند از :

اطلاعات اولیه در مورد پست یا داستان

تعداد لایک‌، زمان پست و این که آیا برچسب‌های مکان روی آن وجود دارد یا خیر مواردی هستند که در این قسمت در نظر گرفته می‌شوند. علاوه بر این مواردی مانند این که چند نفر هفته‌های گذشته با این حساب تعامل داشته اند نیز مهم است. الگوریتم از این اطلاعات برای سنجش احتمال علاقه مند شدن شما به پست های این اکانت استفاده می کند.

بنابراین فعالیت شما یعنی تعداد پست‌هایی را که لایک کرده‌اید، به اشتراک گذاشته‌اید و ذخیره کرده‌اید را پیگیری می‌کند، سپس از آن اطلاعات برای ارزیابی پست‌هایی که به آن‌ها علاقه‌مند هستید استفاده می‌کند.

سابقه تعامل با حساب

در این فاکتور این که چقدر بر روی هر فاکتور درنگ کرده‌اید، نظر گذاشته‌اید، آن‌ها را سیو و لایک نموده‌اید و یا از آن نمایه بازدید کرده‌اید اندازه گیری می‌شود.

اکسپلور اینستاگرام

الگوریتم اکسپلور به منظور کمک به کاربران برای کشف موارد جدید طراحی شده است. قوانینی که برای این مورد اعمال می‌شود همانند الگوریتم‌های فید و استوری Instagram است. اما مهم ترین عاملی که پلتفرم بیشتر به آن توجه می‌کند لایک، ذخیره و اشتراک گذاری است.

به عنوان مثال، اگر یک کاربر از طرفداران شدید فیلم‌های انتقام‌جویان باشد، اینستاگرام ممکن است محتوای محبوب مارول و ابر قهرمانی را در صفحه اکسپلور آن کاربر نشان دهد.

برای این که بتوانید در Explore برجسته شوید باید از هشتگ‌ها به صورت استراتژیک استفاده کنید و بیشتر Hashtag هایی را به کار ببرید که ترند هستند، همچنین می‌توانید از موضوعات داغ یا داستان‌های خبری استفاده کنید تا محتوای شما در صفحه اکسپلور رتبه بالاتری بگیرد.

چگونگی رتبه بندی ریلز ( Reels ) در Instagram

هدف اصلی Reels سرگرمی است. در نتیجه، بسیاری از ویدیوهایی که در این بخش می‌بینید از حساب‌هایی هستند که آن ها را دنبال نمی‌کنید و از این نظر بسیار شبیه به صفحه اکسپلور است. تفاوت اصلی بین این دو، این است که اینستاگرام به جای در نظر گرفتن آن چه ممکن است به آن علاقه داشته باشید، به طور خاص روی محتوایی تمرکز می کند که احتمال دارد شما را سرگرم کند.

Instagram بررسی می‌کند که چقدر احتمال دارد یک Reel را تا آخر تماشا کنید. عوامل رتبه بندی این پلتفرم عبارت است از:

فعالیت کاربر : اینستاگرام به ریلزهایی که اخیراً با آن‌ها در تعامل بوده‌اید نگاه می‌کند تا درک بهتری از محتوایی که ممکن است به شما مرتبط باشد، پیدا کند.

سابقه تعامل : برخی از ویدیوهایی که می بینید ممکن است از حساب هایی باشد که برای شما جدید هستند. اما اگر در گذشته با آن‌ها تعامل داشته‌اید، به اینستاگرام کمک می‌کند تا بفهمد چقدر ممکن است به محتوای آن‌ها علاقه مند باشید.

اطلاعات ریلز : اطلاعات و عناصر محتوا به اینستاگرام کمک می‌کند تا ویدئوها به طور مناسب‌تری رتبه بندی شوند.

اطلاعات پوستر : معمولا در بخش Reels الگوریتم سعی می‌کند تا به همه فرصتی برابر، برای دیده شدن بدهد. بنابراین حساب‌های کوچک و جدید فرصتی برای درخشش و دستیابی به مخاطبان گسترده تر دارند. برای جذب بیشتر توجه داشته باشید که ویدئویی تهیه کنید که محبوبیت زیادی دارد.

سخن پایانی

امروزه استفاده از Instagram بسیار رایج است و کمتر کسی پیدا می‌شود که از این پلتفرم استفاده نکند. بنابراین اگر از این شبکه اجتماعی غافل شوید بخش مهمی از بازاریابی کسب و کار خود را از دست می‌دهید. البته ممکن است هدف شما از استفاده از این برنامه تجاری نباشد اما قصد دارید پیج خود را رشد دهید. همه اهداف در این راستا اعم از تجاری یا غیر تجاری منوط به این است که شما از الگوریتم اینستاگرام در سال ۲۰۲۲ با خبر باشید و سعی کنید قوانین آن را رعایت کنید. در این مطلب از آی وحید به معرفی  Algorithm هایی پرداختیم که برای موفقیت در این پلتفرم باید از آن آگاه باشید. برای این که بتوانید در این شبکه اجتماعی بدرخشید می‌توانید از خدمات مدریت پیج اینستاگرام مجموعه ما استفاده کنید.