بهینه سازی دیتابیس وردپرس و تعمیر دیتابیس وردپرس یکی از مهم‌ترین مسائل در وردپرس هستش که باید به صورت مداوم اقدام به بهسنه سازی و تعمیر دیتابیس در وردپرس بکنیم تا داده‌های غیر ضروری که نیازی به اونها را نداریم را از دیتابیس پاک کرده و باعث افزایش سرعت سایت شویم. در نظر بگیرید که وقتی شما روز به روز در حال اضافه کردن انواه داده و محتوا در دیتابیس وردپرس خودتون هستید این داده‌ها مدام در حال بیشتر و بیشتر شدن هستند که خیلی از این داده‌ها اصلا نیازی بهشون نداریم و وجود اونها در دیتابیس صرفا باعث اشغال شدن حجم دیتابیس خواهد شد که در این صورت سایت ما با کندی مواجه شده و باعث مصرف بیش از حد منابع CPU در هاست نیز خواهد شد.

در این آموزش قصد معرفی افزونه بهینه سازی دیتابیس وردپرس را دارم که با استفاده از این افزونه قادر به بهینه سازی دیتابیس هستید و میتونید داده‌های اضافی وردپرس مثل رونوشت‌ها، متای نوشته،ها، دیدگاه‌های اسپم و… هر نوع داده‌ای که فکر می‌کنید به صورت اضافی در دیتابیس شما قرار داره را پاک کرده و بهینه سازی کنید.

آموزش بهینه سازی دیتابیس وردپرس

برای بهینه سازی دیتابیس وردپرس و تعمیر دیتابیس وردپرس راه‌های زیادی وجود داره که میتونیم با استفاده از این راهکارها اقدام به پاک کردن داده‌های اضافی از وردپرس بکنیم. یکی از این راه‌ها اینه که به صورت دستی این کار را انجام بدیم، اما مشکل این راه اینه که به دلیل حجم بالای داده‌ها و گاها نداشتن دانش کافی در کار با پایگاه داده وردپرس به جای اینکه مشکل را برطرف کنیم ممکنه مشکلات را دو چندان بکنیم. بنابراین استفاده از افزونه بهینه سازی دیتابیس وردپرس وردپرس میتونه برای تعمیر دیتابیس وردپرس گزینه بهتر و ایمن‌تری باشه.

افزونه بهینه سازی دیتابیس وردپرس که قصد معرفی اونو دارم با نام WP-Optimize در مخزن وردپرس به ثبت رسیده و تاکنون موفق شده بیش از ۷۰۰٫۰۰۰ نصب فعال و کسب امتیاز ۴٫۹ را ازآن خودش بکنه که با استفاده از این افزونه قادر به تعمسر دیتابیس وردپرس و بهیه سازی پایگاه داده وردپرس خواهید بود. برای استفاده از این افزونه روی دکمه زیر کلیک کنید تا به صفحه افزونه در مخزن وردپرس هدایت شده و سپس با استفاده از آموزش نحوه نصب و کار کردن با افزونه ها در وردپرس اقدام به نصب و فعال سازی افزونه بکنید.

دانلود افزونه WP-Optimize

بعد از نصب و فعال سازی افزونه مشابه تصویر زیر منویی با نام WP-Optimize در پیشخوان وردپرس سایت شما اضافه میشه که با استفاده از این منو قادر هستید تا اقدام به بهینه سازی و تعمیر پایگاه داده وردپرس بکنید.

بهینه سازی دیتابیس وردپرس با افزونه بهینه سازی دیتابیس وردپرس

قبل از هرگونه ایجاد تغییر برای تعمیر پایگاه داده وردپرس و کار با افزونه بهینه سازی دیتابیس وردپرس دقت داشته باشید که حتما به phpmyadmin هاست مراجعه کرده و یک نسخه بک آپ از دیتابیس وردپرس خودتون تهیه کنید تا در صورتی که مشکلی برای دیتابیس ایجاد شد بتونید با درون ریزی دیتابیس سریعا مشکل را برطرف کنید.

حالا همونطور که در تصویر میبینید لیستی از داده‌های موجود در دیتابیس وردپرس که قادر به تعمیر دیتابیس وردپرس در اونها هستید به شما نمایش داده میشه که در تب WP-Optimize نمایش داده شده و شامل موارد زیر هستند.

 • بهینه سازی جداول پایگاه داده
 • پاک کردن همه پیش نویس‌های ذخیره شده در وردپرس
 • حذف اسپم در وردپرس و دیدگاه‌های زباله دان
 • پاکسازی کامل پیشنویس‌های خودکار و نوشته‌های زباله دان
 • حذف دیدگاه تایید نشده
 • حذف انتخاب‌های منقضی شده موقت و گذرا
 • حذف pingbacks وردپرس
 • حذف trackbacks وردپرس
 • پاکسازی داده‌های متای نوشته
 • پاکسازی داده‌های متای دیدگاه
 • پاکسازی داده‌هایی که به هیچ جایی ارتباط داده نشده‌اند

اگر قصد دارید کلیه بخش‌های فوق بهینه شده و دیتابیس شما از وجود آنها خالی شود می‌توانید تیک گزینه‌های بالا را فعال کرده و در نهایت روی دکمه آبی رنگ که با عنوان اجرای تمام بهینه‌سازی انتخاب شده قرار دارد کلیک کنید، اما اگر قصد دارید یکی از موارد فوق را بهینه‌سازی کنید و آنها را از دیتابیس حذف کنید کافیه در دکمه مقابل گزینه مورد نظر که با عنوان اجرای بهینه‌سازی می‌باشد کلیک کنید.

با کلیک روی دکمه بهینه سازی دیتابیس وردپرس که در مقابل هر گزینه قرار داره کلیه اطلاعات موجود در دیتابیس حذف خواهند شد و دیگه امکان دسترسی به آنها وجود نخواهد داشت.

بهینه سازی دیتابیس وردپرس با افزونه بهینه سازی دیتابیس وردپرس

همونطور که در تب این جدول قرار داره به ترتیب تعداد هر جدول برای شما نمایش داده شده و سپس اطلاعاتی مثل نام پایگاه داده وردپرس، حجم هر جدول، نوع پایگاه داده وردپرس و… نمایش داده خواهد شد. در انتهای صفحه هم کل فضای پایگاه داده هم نمایش داده شده که در مجموع آنها را می‌بینید.

بهینه سازی دیتابیس وردپرس با افزونه بهینه سازی دیتابیس وردپرس

یکی از قابلیت‌های این افزونه اینه که امکان بهینه سازی خودکار دیتابیس وردپرس در اون قرار داره و میتونید بر اساس بازه زمانی که در تنظیمات مشخص میکنید امکان تعمیر پایگاه داده وردپرس را مشخص کنید تا به صورت مرتب و خودکار افزونه اقدام به تعمیر دیتابیس وردپرس بکنه. برای این منظور تیک گزینه فعال کردن برنامه ریزی شده پاک کردن و بهینه سازی (ویژگی بتا) را فعال کرده و سپس از قسمت انتخاب زمان بندی (پیشفرض هفتگی) بازه زمانی مورد نظر برای بهینه‌سازی دیتابیس وردپرس را انتخاب کنید. شما میتونید بازه زمانی بهینه سازی خودکار دیتابیس وردپرس را بر اساس روزانه، هفتگی، دو هفته یک بار و ماهانه تنظیم کنید.

سپس با فعال یا غیرفعال کردن هر یک از گزینه‌های تعمیر دیتابیس وردپرس مشخص کنید که چه نوع داده‌هایی از جدول دیتابیس وردپرس بهینه‌سازی شوند. این موارد شامل گزینه‌های زیر خواهند بود.

 • بهینه سازی جداول پایگاه داده
 • حذف رونوشت های خودکار
 • حذف اسپم و دیدگاه‌های زباله دان
 • حذف پیشنویس خودکار و نوشته‌های زباله دان
 • حذف دیدگاه تایید نشده
 • حذف انتخاب های منقضی شده موقت و گذرا

با استفاده از بخش تنظیمات ورود به سیستم هم میتونید گزارشات PHP و تاریخچه رویدادهای مختلف افزونه بهینه‌سازی دیتابیس وردپرس را مشاهده کنید. در نهایت روی تکمه ذخیره تغییرات کلیک کنید تا برنامه تعیین شده برای بهینه سازی خودکار دیتابیس وردپرس راه‌اندازی شده و در هر بازه زمانی که مشخص کردید افزونه به صورت خودکار اقدام به تعمیر پایگاه داده وردپرس بکنه.

امیدوارم این آموزش هم مورد توجه و پسند شما قرار گرفته باشه و با استفاده از اون تونسته باشید نسبت به بهینه سازی دیتابیس در وردپرس اقدام کنید. در صورتی که در رابطه با این آموزش و نحوه تعمیر پایگاه داده وردپرس سوال یا مشکلی داشتید در بخش دیدگاه‌ها اعلام کنید تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن پاسخگوی شما باشم.