استاندارد سازی صفحه html یا رعایت استاندارد w3c موردی است که تمام طراحان وب می بایست آن را یاد بگیرند. نوشتن کد استاندارد این اطمینان را به شما می دهد که وب سایت در تمامی مرورگرها به خوبی نمایش داده می شود و همچنین خزنده های گوگل به راحتی آن را به اصطلاح crawl می کنند.

با نرم افزارهایی که هم اکنون موجود هستند ساخت وب سایت سخت نیست. شما هم اکنون در مدت زمان بسیار کوتاهی قادر خواهید بود سایت خود را پیاده سازی نمایید.

شما مجبور نیستید خطاهای مربوط به کدنویسی را بررسی نمایید، اما در صورتی که قصد دارید سایت شما در کلیه مرورگرها و همچنین در آینده با مرورگرهای جدید سازگاری داشته باشد، می بایست کد نویسی html سایت شما استاندارد باشد.

مقالات ماهان هادی

استاندارد w3c

w3c چیست؟

w3c مخفف کلمه (World Wide Web Consortium) به معنی کنسرسیوم جهانی وب است که یک صنعت بین المللی برای حمایت از استعدادهای نهان وب می باشد. كنسرسيوم شبكه جهاني وب (W3C) انجمنی است كه شركت‌ها و سازمان های عضو آن به بحث و گفتگو بر روی استانداردها و فناوری های وب مي پردازند. W3C استانداردهای عملی را توسعه می‎دهد تا منجر به بهبود قابليت محصولات و فناوری های وب شود.

مزایای رعایت استاندارد w3c برای وب سایت ها

در ادامه برخی از مزایای رعایت استاندارد w3c برای وب سایت ها بیان می‌شود.

مرورگرهای وب و استاندارد w3c

مرورگرهای وب طوری طراحی می گردند که برای استاندارهای w3c سازگاری کامل داشته باشند. حتی در صورتی که از آخرین نسخه html پشتیبانی ننماید، مرورگر وب، سایت را با استاندارهای قدیمی تر بررسی می نماید. مشکلات بسیاری در مورد عدم استاندارد سازی کد نویسی صفحه برای طراحان وب به وجود آمد و باعث شد نمایش سایت در سایر مرورگرها و همچنین مرورگرهای جدید درست نباشد.

دسترسی کاربران شما

شما نمی دانید کاربر شما با چه مرورگری سایت شما را بررسی می نماید و در صورتی که سایت خود را با توجه به امکانات مرورگر خاصی طراحی نمایید باعث رنجش کاربران شما خواهد گردید، زیرا در مرورگرهای دیگر نمی توانند سایت شما را به درستی مشاهده نمایند.

اعتبار سنج های html، کدهای سایت شما را بررسی می نمایند و مواردی که در تمامی مرورگرها مشترک نیستند را به شما هشدار می دهند. استاندارد بودن یک مورد به آن معنا نیست که کلیه مرورگرها از آن پشتیبانی می نمایند و یا اینکه در صورتی که موردی را تمامی مرورگرها پشتیبانی می نمایند به این معنا نیست که آن مورد استاندارد است. به عنوان مثال html5 توسط مرورگرهای Safari, Opera, Chrome, و Firefox پشتیبانی می شود ولی هنوز استاندارد نیست.

کم کردن خطاها با استاندارد w3c

استاندارد سازی وب سایت، به وجود آمدن خطاهای مختلف را در سایت کاهش می دهد. شما با استاندارد سازی صفحه قادر خواهید بود عملکرد سایت خود را در تمامی شرایط و در آینده تضمین نمایید.

استاندارد w3c باعث خزیدن بهتر توسط گوگل می شود

در صورتی که سایت شما استاندارد w3c داشته باشد مطمئن خواهید شد که موتور جستجوی گوگل سایت شما را به درستی crawl می نمایند. ممکن است سایت شما استاندارد w3c نباشد و گوگل سایت شما را به درستی ایندکس نمایید ولی استاندارد سازی صفحه از بابت اطمینان از خزیدن درست توسط ربات های گوگل خیال شما را راحت می کند.

بهترین ابزار بررسی و استاندارد سازی، سایت http://validator.w3.org است که با ورود به این سایت و درج آدرس صفحه مورد نظر می توانید خطاهای صفحه مورد نظر را مشاهده نمایید.

اعتبار w3c همه چیز نیست

هر چند کسب اعتبار w3c می تواند نقطه مثبت برای سایت باشد و رعایت آن بسیار خوب است، ولی حتی سایت های محبوبی مانند دیجی کالا و آپارات نیز آن را به صورت کامل رعایت نکرده اند. این به معنای بی اهمیت بودن این استاندارد نیست، بلکه تمام حرف این است که فاکتورهای بسیار زیادی را باید برای موفقیت در کسب و کار خود در نظر بگیرید و مجموعه ای از عوامل باعث پیشرفت شما می شود.