ممکن است با خودتان فکر کنید که داشتن یک سایت وردپرسی و مدیریت کردن آن کار راحتی است. گاهی مطالبی را روی سایت آپلود خواهید کرد و تمام…. اما در واقع اینطور نیست. تامین امنیت سایت و اطلاعات آن، هزینه‌ها، آموزش کار با افزونه‌ها و هزاران اقدام دیگر، مسائلی است که باید برای مدیریت یک سایت بیاموزید.

یکی از اقداماتی که باید به عنوان مدیر یک سایت وردپرسی آن را بلد باشید، این است که سایت خود را از یک هاست به هاست دیگر منتقل کنید. در این آمورش از تیم تولید محتوای اسپینوزا  با ما همراه باشید تا نحوه انتقال سایت از یک هاست به هاست دیگر را با دو روش متفاوت بیاموزید:

 

  • از طریق هاست قبلی
  • از طریق افزونه داپلیکیتور

 

انتقال وردپرس به هاست جدید از طریق هاست قبلی

برای انجام این کار باید دقت بالایی داشته باشید. در غیر این صورت ممکن است وقت زیادی از شما گرفته شود. پس مراحل را با تمرکز و دقت بالا بخوانید و سعی کنید با دقت انجام دهید.

در مرحله اول باید از فایل‌های موجود در وردپرس هاست قدیمی خود خروجی بگیرید. برای این کار مطابق تصاویر عمل کنید:

پس از ورود به سی‌پنل، از بخش “FILES” روی “File manager” کلیک کنید.

پس از ورود به بخش “File manager” پوشه “Public-html” را انتخاب نمایید. بر روی “Select All” کلیک کنید و پس از انتخاب شدن تمام موارد، کلیک راست کنید. برای فشرده‌سازی فایل‌ها گزینه “Compress” را انتخاب نمایید.

حالا می‌توانید فایل فشرده شده اطلاعات را در سیستم خود ذخیره کنید. برای این کار فرمت “Zip” را انتخاب کنید.

مطالعه کنید:  هارد SSD چیست؟ مزایای استفاده از آن
فایل‌ها را در حالت زیپ ذخیره کنید.

در مرحله دوم زمان آن است که فایل فشرده شده اطلاعات وردپرس هاست قدیمی را در هاست جدید بارگذاری کنید. برای این کار لازم است مطابق آموزش زیر عمل کنید:

مسیر گفته شده در قسمت قبل را در هاست جدیدی که قصد انتقال اطلاعات به آن را دارید، طی کنید. مطابق تصویر از گزینه‌های موجود در بالای صفحه روی “Upload” کلیک کنید. در پنجره بازشده “Select File” را انتخاب کنید. حالا نوبت آن است که فایل زیپ اطلاعات را در هاست جدید بارگذاری کنید.

فایل زیپ ذخیره شده را انتخاب کرده و بارگذاری کنید.

پس از این کار روی فایل موردنظر کلیک راست کنید و برای خارج کردن آن از حالت فشرده روی “Extract” کلیک کنید.

برای خارج سازی فایل از حالت فشرده روی “extract” کلیک کنید

تا اینجا برای انتقال سایت از یک هاست به هاست دیگر، دو فرایند راحت را انجام دادید. در مرحله سوم باید در هاست قدیمی از اطلاعات دیتابیس وردپرس خروجی بگیرید. برای این کار مطابق تصویر پس از مراجعه به “PHPMyAdmin” اطلاعات را “Export” کنید.

نحوه خروجی گرفتن از اطلاعات در “PHPMyAdmin”

در مرحله چهارم می‌بایست در هاست جدید یک دیتابیس ایجاد کنید تا بتوانید اطلاعاتی که در مرحله قبل اکسپورت کردید را درون‌ریزی کنید. برای ساخت دیتابیس کافیست در کنترل‎پنل هاست جدید مسیر “MySQL@Database”<“DATABASES” را طی کنید.

برای ساخت دیتابیس کلیک کنید

در پنجره باز شده، در فیلد خالی نام دلخواه را وارد کنید. سپس روی “Crete Database” کلیک کنید.

نام دلخواهی برای دیتاببیس انتخاب کنید.

پس از بازگشت به صفحه قبل، کمی موس را اسکرول کنید تا بتوانید برای پایگاه داده خود رمز عبور و نام کاربری انتخاب کنید. با کلیک روی “Password Generator” می‌توانید از پسوردهای قوی‌تر استفاده کنید. فیلدهای خالی را مطابق آنچه در تصویر نی گفته شده پر کنید.

فیلدها را پر کنید.

حالا باید برای برقرار شدن ارتباط بین یوزر و دیتابیس، در صفحه جدید تیک گزینه “ALL PRIVILEGES” را فعال نمایید. و تمام… شما موفق شدید در هاست جدید خود یک دیتابیس بسازید.

مطابق تصویر تیک همه موارد را فعال کنید

حالا در مرحله پنجم فرایند انتقال سایت از یک هاست به هاست دیگر، باید اطلاعات مربوط به وردپرس هاست قدیمی را دیتابیسی که در هاست جدید ایجاد کردید ایمپورت (درون‌ریزی) کنید.

پس از طی کردن مسیر “PHPMyAdmin”<“DATABASES” مطابق تصویر عمل کنید.

برای ایمپورت کردن اطلاعات مطابق تصویر عمل کنید

در مرحله ششم برای ویرایش اطلاعات و وارد کردن اطلاعات در دیتابیس جدید مراحل زیر را انجام دهید.

  •  به بخش “File Manager” در هاست خود رجوع کنید.
  •  پوشه “wp-config.php” را انتخاب کنید.  روی فایلی که در مراحل قبل طبق آموزش آپلود کردید، راست کلیک کنید و “Edit” را نتخاب نمایید.
مطابق تصویر عمل کنید

در صفحه جدید اطلاعات دیتابیس جدیدی که در مرحله قبل ساختید را مطابق آنچه در ادامه گفته‌ایم وارد کنید:

 

  • DB-NAME: نام پایگاه داده
  • DB-USER: یوزر پایگاه داده
  • DB_PASSWORD: پسورد پایگاه داده

 

تغییرات را سیو کنید تا مرحله پایانی را نیز با هم انجام دهیم. در مرحله آخر باید آدرس دامنه هاست جدید را در اطلاعات وردپرس بروزرسانی کنید. برای این کار مراحل زیر را انجام دهید. برای این کار در “PHPMyAdmin” هاست جدید، گزینه “wp-option” را انتخاب نمایید. برای ویرایش این گزینه کافیست رکوردهای “siteurl” و “home” را بیابید و دامنه جدید را جایگزین کنید.