در این مطلب گروه آکادمی آموزشی اسپینوزا قصد داریم به آموزش ساخت لوکال هاست به وسیله‌ی سه نرم افزار mamp , wamp , xampp بپردازیم. این سه نرم افزار، نرم افزار‌هایی جانبی هستند که قابلیت راه اندازی یک وب‌سرور داخلی یا همان لوکال را در اختیار کاربر قرار می‌دهند. ویژگی های سادگی نصب و راه‌اندازی این نرم افزارها، رایگان بودن و همچنین سهولت کار با آن‌ها باعث شده تا بسیاری از کاربران برای راه‌اندازی وب‌سرور داخلی خود از این نرم افزارها استفاده نمایند. در ادامه‌ی مطلب مگاتم به چگونگی نصب xampp و wamp , mamp و راه‌اندازی این سه نرم افزار می پردازیم پس با ما همراه باشید.

آموزش تصویری نصب xampp و راه‌اندازی آن

1.در مرحله‌ی نخست نصب xampp لازم است نرم افزار را تهیه کنید، بدین منظور می‌توانید در صورت دسترسی به اینترنت آن را از  از سایت xampp دانلود نماییدلازم به ذکر است که همان‌گونه که پیش‌تر گفته شد، این نرم افزار رایگان بوده و برای دانلود آن نیازی به پرداخت هیچ هزینه‌ای نخواهد بود.

آموزش ساخت لوکال هاست

2. پس از دانلود نرم افزار، روی setup آن کلیک کنید تا مراحل نصب آغاز گردد.

3پس از کلیک روی دکمه setup اخطاری  مبنی بر  نصب نکردن xampp  در پوشه  c:/program Files  به شما نمایش داده می شود که لازم است به آن دقت کرده تا مشکلی پیش نیاید برای رد شدن از آن  روی گزینه ok کلیک نمایید.

آموزش نصب xampp
4. در مرحله‌ی بعد در پنجره باز شده بر روی گزینه‌یNEXT کلیک نمایید.

آموزش نصب xampp

5.در پنجره‌ی بعدی تمامی کامپوننت‌های مورد نیاز خود را تیک بزنید. در حالت پیش‌فرض تمامی کامپوننت‌ها انتخاب شده‌اند. دوباره روی کلیک Next کلیک نمایید.

آموزش نصب xampp6.در این قسمت لازم است تا مسیر نصب نرم افزار را در رایانه‌ی خود تعیین کنید. روی گزینه Next کلیک نمایید تا به صفحه بعدی وارد شود.

آموزش نصب xampp

7-در این صفحه پیشنهاد آشنایی با کتابخانه بیتنامی را به شما می دهد  تیک آن را برداشته و روی گزینه Next کلیک نماییدآموزش نصب xampp.

8.در این مرحله نرم افزار شما برای نصب آماده است و با کلیک بر روی گزینه‌ی NEXT عملیات نصب xampp آغاز می شود.

آموزش نصب xamppمرحله‌ی نصب نرم افزار ممکن است دقایقی زمان ببرد پس اندکی صبور باشید!

آموزش نصب xampp

9.در مرحله آخر نصب xamp صفحه ای همانند تصویر زیر نشان داده می‌شود که بدین معناست که نرم افزار نصب شده و با کلیک بر روی گزینه‌یFINISH عملیات نصب به اتمام می‌رسد.

نکته: شما می‌توانید با انتخاب گزینه‌ی تیک خورده در تصویر فوق به طور مستقیم وارد پنل مدیریت نرم افزار شوید

آموزش نصب xampp10.قبل از اجرای برنامه هم زبان مورد نظر xampp را انتخاب کنید

آموزش نصب xampp

11.در انتها پنل مدیریت نرم افزار xampp را مشاهده می‌کنید که برای فعال کردن هر کدام از سرویس‌ها تنها کافیست بر روی گزینه‌ی start در کنار آن سرویس کلیک نمایید. همچنین برای غیر فعال کردن هر یک از سرویس‌ها روی گزینه‌یstop واقع در کنار آن سرویس کلیک کنید.

آموزش نصب xampp

تفاوت wamp و xampp در چیست؟

این دو نرم افزار تفاوت چندانی با یکدیگر ندارد، اما در این قسمت به چند ویژگی این دو نرم افزار به صورت مختصر اشاره خواهیم داشت.

  • Wamp یک نرم افزار تحت ویندوز است ولی xampp مولتی پلتفرم می‌باشد.
  • درسِت کردن تنظیمات دلخواه به این دو نرم افزار Xampp محیط ساده‌تری دارد و دردسر کمتری برای شخصی‌سازی آن پیش روی دارید.
  • در هنگام نصب وردپرس و جوملا بهتر است از نرم افزار Wamp استفاده کنید چون ارورهای کمتری را از شما گرفته و رفع آن ارورها به‌راحتی قابل انجام است.

نصب و راه اندازی نرم افزارهای Wamp  و Mamp

تا این‌جای نوشته به چگونگی نصب و راه‌اندازی لوکال نرم افزارxampp  پرداختیم. حال قصد داریم تا در ادامه نحوه‌ی نصب دو نرم افزار دیگر، با کارکردی مشابه، را به شما آموزش دهیم.

نصب و راه‌اندازی این سه نرم افزار به غیر از مواردی جزئی با یکدیگر تفاوتی ندارد و کلیات نصب همان است که در مورد نرم افزار xampp آموزش داده شد.

اکنون به موارد جزئی تفاوت در نصب می‌پردازیم:

به هنگام نصب برنامه‌یwamp ، نرم افزار قبل از درخواست دسترسی به فایروال، طی دو مرحله، در دو پنجره‌ی، جداگانه از کاربر می‌خواهد تا یک مرورگر اینترنت و یک ویرایش‌گر متن را به عنوان پیش‌فرض معرفی کند.

نکته: اگر نمی‌خواهید نرم‌افزاری را بهWamp  معرفی کنید کافیست بر روی گزینه‌یNO  کلیک کنید. در این صورت Internet Explorer به عنوان مرورگر پیش‌فرض و Notepad به عنوان ویرایش‌گر متن پیش‌فرض انتخاب خواهد شد. بدهی ست که با کلیک بر روی گزینه‌ی Yes می‌توانید یک نرم افزار به جای گزینه‌های پیش‌فرض بهWamp  معرفی نمایید.